lewy gorny rog gora cien prawy gorny rog
Strona główna
 
   Akcję wspierają:
 
Logo PiC Polska
 
Logo sanofi aventis
 
Logo PSD
 
   Patronat honorowy:
Logo Państwowa Inspekcja Sanitarna
Główny Inspektor
Sanitarny
 

Wielokrotne używanie igieł do wstrzykiwaczy insulinowych

Chorzy na cukrzycę używają wielokrotnie tych samych igieł do wstrzykiwaczy (penów) insulinowych. Powodem mogą być względy finansowe, jeśli Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje zbyt małą ilość igieł lub nie refunduje ich wcale a firmy farmaceutyczne ograniczają ich ilość w pakiecie z insuliną lub powody osobiste - pogarszająca się pamięć, obniżona sprawność, niewiedza, czy panujące stereotypy, na przykład, że zdjęcie igły ze wstrzykiwacza po iniekcji spowoduje wyciek insuliny i nie wolno tego robić aż do całkowitego zużycia leku z danego kartridża (to nieprawda, jest dokładnie odwrotnie).

Poza faktem, że igła do wstrzykiwacza insulinowego jest sterylnym „Wyrobem Medycznym” jednorazowego użytku, jest jeszcze kilka innych, ważnych przyczyn, dla których taka praktyka jest przeciwwskazana:

Niedokładne dawkowanie proporcjonalne
W sytuacji używania mieszanki insulin o różnej lepkości, jeśli igła nie zostanie usunięta z pena miedzy iniekcjami, powstaje ryzyko, że frakcja rzadszej insuliny będzie samoistnie wypływać z kartridża, zmieniając skład mieszanki i zmniejszając jej efektywność.

Niedokładne dawkowanie ilościowe
Długotrwałe otwarcie kartridża na działanie powietrza atmosferycznego poprzez kanał nie zdjętej igły może spowodować powstanie pęcherzyków i zaburzyć prawidłowy przepływ insuliny podczas kolejnego wstrzyknięcia, zmniejszając zadaną dawkę.

Krystalizacja
Insulina w kontakcie z powietrzem atmosferycznym ma również skłonność do krystalizacji, dlatego pozostawienie igły na wstrzykiwaczu między kolejnymi iniekcjami, z insuliną w środku, może powodować powstawanie kryształków i częściowe lub całkowite zatkanie igły, tym samym utrudniając lub wręcz uniemożliwiając wykonanie następnego zastrzyku.

Lipodystrofia
Zagięta lub zdeformowana końcówka igły może wywołać nie tylko mikrouraz (krwawienie, uszkodzenie naskórka) ale również lipodystrofię (zwyrodnienie struktury tkanki tłuszczowej), co może upośledzić prawidłową absorpcję aplikowanej insuliny.

Ból
Opór skóry powoduje stopniową zmianę kształtu igły po każdym wkłuciu, a jej końcówka zagina się z każdym razem mocniej.
Już przy pierwszym wstrzyknięciu silikonowa powłoka igły ulega zużyciu, więc dalszemu jej stosowaniu towarzyszy większy opór a penetracja nie jest już tak łagodna.
Każdorazowo zdejmowana i nakładana plastikowa osłonka igły stosowanej wielokrotnie, może spowodować przypadkowe jej zapchanie opiłkami plastiku zadrapanego końcówką igły lub uszkodzenie jej ostrza. Trzeba pamiętać bowiem, że nie jest to standardowa igła do zastrzyków lecz bardzo mała i bardzo cienka igła (igiełka).

Ww. zjawiska drastycznie zwiększają ból w czasie wkłuwania i wyciągania igły. Podnoszą także ryzyko rozdarcia skóry zdeformowaną, hakowatą końcówką igły. Co w konsekwencji może powodować sińce i trudno gojące się rany, a następnie blizny.

Sterylność
Igła do wstrzykiwaczy (penów) insulinowych jest igłą jednorazowego użytku i przestaje być sterylna po pierwszym użyciu a kontakt z brudem i bakteriami w trakcie i między kolejnymi zastrzykami może być przyczyną poważnych infekcji i owrzodzeń.

Podsumowanie
Te wszystkie czynniki z osobna ale w szczególności występujące jednocześnie, zwiększają ból i cierpienia chorych oraz groźbę poważnych komplikacji medycznych i ryzyko schorzeń wtórnych (pochodnych cukrzycy), niezwykle groźnych dla osób z chorobą cukrzycową.
Poza ww. uwagami należy pamiętać, że igła jest „Wyrobem Medycznym”, sterylnym, jednorazowego użytku i zgodnie z „Ustawą o Wyrobach Medycznych” i przepisami wykonawczymi nie może być stosowana wielokrotnie lecz powinna być utylizowana po pierwszym użyciu.

Andrzej Bauman
Prezes Zarządu Głównego
Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków

 
 

“Wyroby Medyczne Jednorazowego Użytku” – Dyrektywa EU a Ustawa RP >>
Rodzaje igieł do wstrzykiwaczy insulinowych >>
Nowe rekomendacje kliniczne dotyczące długości igieł >>

Plakat Kampanii(pdf)>>
Przydatne linki>>
Kontakt>>